Racibórz

Racibórz jest położony w południowej części Polski, w województwie śląskim, na zachodnim krańcu Rybnickiego Okręgu Węglowego (ROW), który jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych kraju.

Ziemia raciborska leży w dolinie górnej Odry i sąsiaduje z Kotliną Raciborsko-Oświęcimską, którą otacza: Pogórze Karpackie, Góry Opawskie, próg Wyżyny Śląskiej. Pomiędzy tymi wzniesieniami występują naturalne obniżenia terenu, które są zwane bramami.

Gród raciborski istniał już w IX wieku, leżał na skrzyżowaniu szlaków z Czech i Moraw do Krakowa, na Ruś i na Śląsk. Racibórz stał się silnym grodem warownym – dwukrotnie w 1241 roku stawił czoła nawałnicy tatarskiej, której uległ nawet Kraków. W 1299 roku wolą księcia Przemysława władze w Raciborzu objęła rada miejska.

W pierwszej ćwierci XIII wieku Racibórz otrzymał prawa miejskie. Dnia 17 czerwca 1299 roku Przemko przyznał Raciborzowi prawa miejskie według prawa magdeburskiego, na których podstawie miasto przejęło od księcia dużo jego uprawnień.

Na początku XIV wieku było to najludniejsze miasto na południowym Śląsku. W rządach Piastów Racibórz utrzymał się do 1336 roku, miasto wówczas przejęli opawscy Przemyślidzi.

Po wojnie prusko-austryjackiej o Śląsk, Racibórz w połowie XVIII wieku został włączony do Królestwa Pruskiego. Wówczas nastąpił rozwój gospodarczy miasta, zwłaszcza po wybudowaniu w 1846 roku linii kolejowej, która dwa lata później połączyła Berlin przez Racibórz z Wiednia. Od tego czasu aż do II wojny światowej miasto stało się prężnym ośrodkiem polskości.

W 1945 roku zniszczony wojną, wrócił do Polski. Mimo wpływu wielu wieków, jak również wielu zniszczeń wojennych, pożarów, powodzi – SA w Raciborzu zabytki, które warto zobaczyć oraz poznać ich historię.

To właśnie w Raciborzu we wschodnim skrzydle odrestaurowanego Zamku Piastowskiego znajduje się perła śląskiego gotyku, którą jest kaplica pod wezwaniem św. Tomasza Kantuaryjskiego.

Mury zamku zostały wzniesione na fundamentach dawnej gotyckiej budowli, pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku. W tym czasie wybudowany został również piętrowy budynek bramy charakterystycznym przejazdem w kształcie łuku. Dzięki staranią ostatniego Piasta raciborskiego Leszka w 1327 roku wzniesiono kościół pod wezwaniem Świętego Ducha. Podczas prac wykopaliskowych w głównym miejscu starego kościoła znaleziono grobowiec ostatniego Przemyślimy opawsko-raciborskiego Walentego. W murach świątyni znajduje Sie współcześnie muzeum. W Zamku Raciborskim warto odwiedzić: skarby ziemi raciborskiej, Śląskie Sherwood, Izbę tradycji śląskiego więziennictwa, Husara pocztowego, Skarbiec, obrazy z miasta Racibórz, wystawę „obrazów” Gurgena Gadachika, tajemnice raciborskiego Zamku w 3D, zamki i pałace ziemi raciborskiej oraz Kobiety w nauce.

Na raciborskim rynku w centrum znajduje się kolumna Matki Boskiej, wykonana w latach 1725-1727 prze Johanna Melchiora Osterriecha. To późnobarokowy kamienny monument wotywny, ozdobiony licznymi rzeźbami, w tym podobiznami patrona Raciborza św. Marcelego, był wzniesiony w podziękowaniu za ochronę miasta od epidemii cholery. Początki zbiorów w charakterze muzealnym sięgają w Raciborzu dwudziestych lat XIX w. i są związane ściśle z powstaniem w 1819 roku Gimnazjum Królewsko-Ewangelickiego. Wykładowcy uczelni zbierali w swych pracowniach przedmioty, które służyły głównie jako pomoce naukowe w pracy z młodzieżą. Utworzyli grupy tematyczne, a gromadzone przedmioty przechowywali w następujących działach naukowych: Dziale Historii Naturalnej, Dziale Numizmatycznym, Dziale Sztuki i Starożytności, Dziale Rysunków, Dziale Matematyczno-Fizycznym, Dziale Geograficznym, Dziale Muzycznym i Dziale Sztuki Pomnikowej.

W latach 1950 – 1953 muzeum otrzymało zbiory zniszczonego w czasie wojny muzeum w Głubczycach w ilości ok. 1000 sztuk. Okres przełomowy rozwoju placówki to lata 1958 – 1960, gdy zatrudniono specjalistów w dziedzinie historii sztuki, etnografii oraz archeologii. Przyczynili się oni do właściwego działania trzech podstawowych działów muzealnych takich jak: Dział Archeologii, Dział Etnografii i Dział Sztuki. Tylko Dział Historii nie posiadał pracowników aż do roku 1968. Od 1990 r. muzeum funkcjonuje jako jednostka organizacyjna gminy Racibórz. Aktualnie muzeum posiada cztery działy merytoryczne, do których należą Dział Archeologii, Etnografii, Historii, Sztuki oraz Rzemiosła Artystycznego, a także działy pomocnicze Oświatowy i Administracyjny, jak również pracownie fotograficzna i techniczna. Zbiory te szacuje się na ok 30 tysięcy sztuk i zespołów. W Muzeum miejskim można także podziwiać mumie Egipcjanki Dżet-Amonet-ius-anch sprzed 2800 lat. To jedna z niewielu znajdujących się w Polsce mumii.

Miłośnicy przyrody będą zachwyceni dzikim krajobrazem rezerwatu leśno-stawowego Łężczok, leśnymi ścieżkami Arboretum Bramy Morawskiej z „Zaczarowanym Ogrodem”, najdłuższą w Europie aleją leszczyny tureckiej, która przebiega przez samo centrum miasta oraz malowniczo mędrującą Odrą.

Do atrakcji należy również organizowany co roku Jarmark Świętego Marcelego, na którym zakupić można regionalne wyroby spożywcze i rzemieślnicze, jak również Pływało – spływ Odrą najdziwniejszymi tratwami własnej konstrukcji. Impreza jest realizowana w ramach obchodów Dni Miasta.

Atrakcje Racibórz :

Atrakcje Rudy Raciborskie