Park Zamkowy w Raciborzu jest przepięknym miejscem, które warto odwiedzić będąc w Raciborzu. Park ten znajduje się w centrum miasta w dzielnic Ostróg, od strony prawego brzegu Odry, otacza zamek raciborski, a także stadion OSiR-u. Jest to ogromny plac o całkowitej powierzchni ok 14 ha, który kryje w sobie mnóstwo przepięknej przyrody. Stał się on obiektem prawnie chronionym i został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych Województwa Śląskiego. W roku 1958 został w nim odsłonięty pomnik Powstańców Śląskich, w miejscu gdzie Niemcy pogrzebali uczestników III powstania śląskiego.

Wchodząc do parku rozpoczynamy swą przygodę z przyrodą od głównej alei, którą zdobią dęby czerwone z domieszką dębów szypułkowych, kasztanowca białego i jedną sztuką jesionu wyniosłego. Głownie w parku widnieją drzewa liściaste przeróżnych gatunków, najliczniejsze są dęby, klony, wierzby, natomiast pojedyncze gatunki to między innymi klon srebrzysty, dąb błotny, surmia bignoniowa oraz buk zwyczajny. Można w parku znaleźć także nieliczne drzewa iglaste oraz liczne gatunki krzewów ozdobnych i iglastych. Koloru i uroku dodają przeróżne kwietniki, trawniki oraz łąki parkowe. Warto zwrócić uwagę na ponad 20 okazów topoli czarnej, które są pozostałością po rosnącym dawno lesie łęgowym w parku nadodrzańskim. Najstarsze z drzew liczą ponad 200 lat.

Przy skrzyżowaniu ulicy Zamkowej i Armii Krajowej znajduje się gatunek dębu błotnego, który w 1992 został uchwałą Rady Miasta, ogłoszony pomnikiem przyrody.

Nieopodal parku znajdują się również inne obiekty zabytkowe, które również warto zobaczyć. Należą do nich budynek dawnych koszar wojskowych, obiekt dawnej przystani żeglarskiej oraz zespół kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela, który składa się z kościoła, muru z bramami i stacjami Drogi Krzyżowej, kaplicy cmentarnej murowanej i drewnianej. W pobliżu parku powstał, także gminny kompleks sportowo – rekreacyjny, w którym znajduje się między innymi stadion piłkarski, lodowisko, kręgielnia, boisko do siatkówki plażowej, korty tenisowe, mini golf, boisko do koszykówki oraz skate park.

Park Zamkowy w Raciborzu – ul. Zamkowa 2, 47-400 Racibórz