Racibórz to bardzo piękne miasto, które kryje wiele wspaniałych zabytków i historii z nimi związanych. Będąc w Raciborzu warto odwiedzić między innymi Park imienia miasta Roth, którego nazwa została nadana na cześć miasta Roth w Bawarii. Jest on idealnym miejscem na spacery zarówno z dziećmi jak i po południowe wypady na koncerty, które odbywają się w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu.

Park ten o całkowitej powierzchni 5,6 ha, położony jest w dzielnicy Nowe Zagrody między ulicami Opawską, Bema oraz Kochanowskiego, w miejscu gdzie od strony wschodniej dawniej istniał cmentarz katolicko-ewangelicki. W roku 1959 zlikwidowano cmentarz i postawiono upamiętniającą to miejsce marmurową rzeźbę nagrobną, która przedstawia kobietę siedząca w luźnej sukience ze spuszczona głową.

W parku tym można podziwiać przede wszystkim piękną przyrodę, mnóstwo gatunków drzew i krzewów oraz cenny ze względu na swój rozmiar i kwitnienie bluszcz pospolity, który pnie się po konarach drzew i pniach. Dużą uwagę przykuwa staw o łącznej powierzchni 1 ha z wyspą i ozdabiającymi go fontannami, który można oglądać od strony ulicy Bema z tarasu widokowego. Dawniej zwany był stawem gondolowym i służył ludziom w lecie do przejażdżek łodziami natomiast porą zimowa stawał się lodowiskiem. Dookoła stawu znajdują się także plac z herbami miast Racibórz i Roth oraz budynek dawnego szaletu. Od strony północno-wschodniej stał pomnik ku pamięci poległych w okresie I wojnie światowej raciborzan, z którego niestety ocalała tylko ławka okalająca. W parku można znaleźć cztery pomniki przyrody: grab pospolity, cypryśnik błotny, bluszcz pospolity oraz jesion wyniosły. Na dzień dzisiejszy park został odrestaurowany powstały w nim alejki spacerowe, plac zabaw dla najmłodszych, a także miejsce, w którym odbywają się koncerty oraz występy teatralne w specjalnie do tego zaprojektowanej muszli koncertowej.